1. Парламентнинг Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тўғрисидаги ҳар йилги миллий маърузани эшитиш бўйича ваколатлари мустаҳкамланмоқда. Ўзбекистон Республикаси давлат қарзининг энг юқори миқдорини белгилаш парламентнинг конституциявий ваколати сифатида белгиланди.
2. Илк маротаба халқ депутатлари Кенгашларининг ваколатлари Асосий қонунда белгиланди.
- тегишли маҳаллий бюджетларни кўриб чиқиш ва қабул қилиш, уларнинг ижро этилиши устидан назоратни амалга ошириш;
- ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш дастурларини тасдиқлаш;
- хокимни лавозимга тасдиқлаш, унинг фаолияти тўғрисидаги ҳисоботларни эшитиш ва бошқалар.
(Конституцияда ҳалқ ҳокимиятчилиги принципини ўрнатиш фуқароларнинг жамият ва давлат ишлари бошқарувида (шу жумладан, уларнинг сайланган вакиллари, яъни депутатлар орқали) иштирок этиш ҳуқуқида намоён бўлади, халқ депутатлари Кенгашларининг ваколатлари қанчалик кўп бўлса, фуқароларда жамият ва давлат ҳаётининг муҳим масалаларини ҳал этиш имкониятлари шунчалик кенг бўлади).

• 4043 количество просмотров
1. Закреплено право Парламента заслушивать ежегодный Национальный доклад о противодействии коррупции в Республике Узбекистан. Устанавливается в качестве конституционного полномочие Парламента по определению предельного размера государственного долга Республики Узбекистан.
2. Впервые в Основном законе определены полномочия Кенгашей народных депутатов, в их числе:
• рассмотрение и принятие соответствующих местных бюджетов, осуществление контроля за их исполнением;
• утверждение программ социально-экономического развития территорий и социальной защиты населения;
• утверждение хокима в должности, заслушивание отчетов о его деятельности и другие. (утверждение в Конституции принципа народовластия заключается в праве граждан участвовать в управлении делами общества и государства, в том числе через избранных ими представителей, т.е. депутатов. Чем шире полномочия Кенгаша народных депутатов, тем больше возможности у граждан решать важнейшие вопросы жизни общества и государства)