• 12711 марта ўқилди
Айрим тоифадаги солиқ тўловчиларнинг ҳар ойлик даромадининг белгиланган қисми жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғидан озод қилинади.
Қуйидагиларнинг ҳар ойлик даромади меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 1,41 бараваригача солиқдан озод этилади:
• уруш ногиронлари ва қатнашчилари;
• қонунчиликда уларга тенглаштирилган шахслар.
Ногиронлиги бўлган шахслар учун имтиёз
Қуйидаги шахсларнинг ҳар ойлик даромади меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 3 бараваригача даромад солиғидан озод қилинади:
• болаликдан ногиронлиги бўлган шахслар;
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар.
Имтиёз қандай қўлланилади?
Солиқ имтиёзи даромад олинган ҳар бир ой учун алоҳида қўлланилади.
2025 йил 1 июлдан ногиронлиги бўлган шахсларга қонунчиликда белгиланган солиқ имтиёзлари уларнинг мурожаатисиз проактив шаклда берилади.
Зарур маълумотлар ахборот тизимларида мавжуд бўлмаса, имтиёзга бўлган ҳуқуқ тегишли гувоҳнома ёки маълумотнома билан тасдиқланиши мумкин.

• 11748 количество просмотров
Освобождаются от налогообложения частично (по доходам в размере 1,41-кратной минимального размера оплаты труда, а для лиц, с инвалидностью с детства, а также лица с инвалидностью I и II групп, по доходам в размере 3-кратного минимального размера оплаты труда, за каждый месяц, в котором получены эти доходы) следующие налогоплательщики:
• инвалиды и участники войны, а также приравненные к ним лица, круг которых устанавливается законодательством. Данная льгота предоставляется на основании соответствующего удостоверения инвалида (участника) войны или справки отдела по делам обороны либо иного уполномоченного органа, другим лицам с инвалидностью (участникам) — удостоверения лица с инвалидностью (участника) о праве на льготы;
• лица с инвалидностью с детства, а также лица с инвалидностью I и II групп. Данная льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки медико-социальной экспертной комиссии;