• 18437 марта ўқилди
Муқобил хизмат — умумий ҳарбий мажбуриятни чақирув бўйича ҳарбий хизмат ўрнига иқтисодиёт ва ижтимоий соҳанинг турли тармоқларида ёрдамчи ишлар бажариш орқали ўташнинг алоҳида туридир.
Кимлар ҳуқуққа эга
Муқобил хизмат ҳуқуқига:
18 ёшдан 27 ёшгача;
— ҳарбий рўйхатда турган;
— ҳарбий хизматга чақирилиши лозим бўлган;
— диний таълимоти қурол-яроғдан фойдаланиш ва Қуролли Кучларда хизмат қилишга йўл қўймайдиган рўйхатдан ўтган диний ташкилот ҳисобида турган фуқаролар эга.
Шу сабаб муқобил хизмат ҳарбий хизмат ўрнига барча чақирилувчилар хоҳишига кўра танланадиган умумий вариант эмас.
Хизмат муддати
Муқобил хизмат:
— умумий тартибда — 24 ой;
— олий маълумотли фуқаролар учун — 18 ой давом этади.
Қаерда ўталади
Фуқаролар муқобил хизматни турар жойида ёки мамлакатнинг бошқа ҳудудларидаги белгиланган корхона, ташкилот ва муассасаларда ўтайди.
Улар ишлайдиган ташкилотлар ҳамда бажарилиши мумкин бўлган ишлар рўйхати белгиланган тартибда шакллантирилади.
Иш ҳақи ва меҳнат стажи
Муқобил хизматни ўтаётган фуқарога иш ҳақининг 80 фоизи тўланади, қолган белгиланган қисми тегишли тартибда ушлаб қолинади.
Муқобил хизматдаги фуқароларга меҳнат қонунчилиги татбиқ этилади ва хизмат муддати меҳнат стажига қўшилади.
Асосий мажбуриятлар
Муқобил хизматчи:
— белгиланган жойда хизматни ўташи;
— ички меҳнат тартибига;
— қонунчилик ва меҳнат шартномаси шартларига риоя қилиши шарт.
Қонунчиликда унинг раҳбарлик ёки сайланадиган лавозимни эгаллаши ва тадбиркорлик билан шуғулланишига чекловлар ҳам мавжуд.
Эслатма: муқобил хизмат муддати 24 ой ёки 18 ой бўлиб, у 12 ойлик муддатли ҳарбий хизмат билан бир хил муддатда эмас.

• 17363 количество просмотров
Альтернативная служба — вид исполнения гражданами всеобщей воинской обязанности взамен военной службы по призыву, связанный с выполнением малоквалифицированных (подсобных) работ в различных отраслях экономики, социальной сферы, а также работ по ликвидации последствий аварий, катастроф, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуаций.
Право на альтернативную службу имеют граждане в возрасте от 18 до 27 лет, состоящие на воинском учете и подлежащие призыву, в случае, если они состоят в зарегистрированных религиозных организациях, вероучение которых не допускает использование оружия и службу в Вооруженных Силах.
Срок альтернативной службы — 24 месяца, а для граждан, имеющих высшее образование, — 18 месяцев.
Призыв граждан на альтернативную службу осуществляется в порядке, установленном для призываемых на срочную военную службу, а его организация и проведение возлагаются на территориальные комиссии и районные (городские) хокимияты.
Граждане проходят альтернативную службу на предприятиях, в учреждениях и организациях по месту жительства или в других регионах страны. Перечень указанных предприятий, учреждений и организаций, а также виды работ и профессий, которыми могут заниматься служащие альтернативной службы, определяются Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
• Гражданам, проходящим альтернативную службу, выплачивается 80 % заработной платы.
• Суммы, удерживаемые из заработной платы граждан, проходящих альтернативную службу, переводятся в республиканский бюджет.
• Руководство формированиями альтернативной службы в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте осуществляют органы по делам обороны.
• Порядок организации и прохождения альтернативной службы определяется Президентом Республики Узбекистан.