• 11693 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 5 апрелдаги ПҚ-153-сон қарори асосида туман ҳокимликлари захирасидаги қишлоқ хўжалиги ерлари деҳқон хўжалиги ташкил этиш учун ёшларга устувор равишда ижарага берилади.
Аукционлар «E-auksion» электрон савдо платформаси орқали, «маҳалла еттилиги» тавсияси билан шакллантирилган рўйхатга киритилган ёшлар ўртасида ўтказилади.
Аукционда иштирок этиш учун закалат пули 1 БҲМ миқдорида белгиланган.
Ер майдонлари экин тури ва йўналишига қараб кичик лотларда, 30 йилгача бўлган муддатга ижарага берилади. Ушбу имтиёзли шартлар асосида ёшга ер майдонини фақат бир марта ижарага олишга рухсат этилади.
Эътибор беринг: аввал белгиланган аукцион қийматини 10 йилда тенг улушларда фоизсиз тўлаш имтиёзи 2025 йил 22 ноябрдан амалдаги қарор матнидан чиқарилган. Шу сабабли бу имтиёзни амалдаги ҳуқуқ сифатида кўрсатиш мумкин эмас.
100 млн сўмгача кредит
ПҚ-153-сон қарор доирасида ер ижарага олган талабгорларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 15 декабрдаги ПҚ-52-сон қарори шартлари ва ажратилган маблағлар доирасида тижорат банклари томонидан 7 йилгача муддатга 100 млн сўмгача кредит ажратилиши мумкин.
Ушбу кредитларни «маҳалла еттилиги» кафиллиги асосида ажратишга рухсат берилган. Бироқ банк лойиҳанинг самарадорлиги, қарз олувчининг тўлов қобилияти ва тақдим этилган ҳужжатларни мустақил баҳолайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 14 февралдаги ПҚ-60-сон қарори асосида деҳқончилик билан шуғулланувчи ёшларга:
• 100 млн сўмгача;
• Марказий банк асосий ставкасидан 4 фоизлик пункт юқори ставкада;
• 2 йиллик имтиёзли давр билан 7 йилгача имтиёзли кредит ажратилиши назарда тутилган.
Қўшимча қўллаб-қувватлаш
ПҚ-153-сон қарорда ер олган ёшларга:
• мини-техника, уруғ ва кўчат хариди учун «Ёшлар дафтари» жамғармасидан 5 млн сўм субсидия;
• тегишли қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан 33 млн сўмгача кредит ажратилиши назарда тутилган.
Мазкур ёрдамлар тегишли дастур маблағлари, белгиланган мезонлар ва ваколатли орган қарори доирасида берилади.
Муҳим: кредит ёки субсидиянинг энг юқори миқдори кўрсатилгани ҳар бир талабгорга айнан шу сумма берилишини англатмайди. Якуний миқдор лойиҳа, харажатлар сметаси, банк баҳоси ва мавжуд ресурсларга боғлиқ.

• 10882 количество просмотров
60 тысяч гектаров земельных площадей, находящихся в резерве районных хокимиятов, будут выставлены на электронные онлайн-аукционные торги и переданы в аренду молодежи для организации дехканских хозяйств, а также будет внедрена нижеследующая новая система, охватывающая цепочку от производства сельскохозяйственной продукции до ее реализации:
• электронные онлайн-аукционные торги по передаче в аренду 60 тысяч гектаров земельных площадей будут проводиться среди молодежи, включенной в список (претенденты), который будет сформирован по рекомендации «махаллинской семерки», посредством электронной торговой платформы «E-auksion».
• победителям электронных онлайн-аукционных торгов по передаче в аренду земельных площадей будет разрешено выплачивать в беспроцентную рассрочку стоимость земельного участка в течение 10 лет в равных долях;
• размер задатка определяется в однократном размере БРВ.
Внедрены следующие меры поддержки претендентов по новой системе, охватывающей цепочку от производства до реализации сельскохозяйственной продукции:
• выделение претендентам коммерческими банками в рамках условий и средств, предусмотренных в постановлении Президента, кредитов в размере до 100 млн сумов на срок до 7 лет
При этом, в рамках постановления, будет разрешено выделение всех видов кредитов на основе поручительства «махаллинской семерки», которая будет нести равноценную ответственность за результативность кредитов;
• выделение претендентам на закупку мини-техники, семян и рассады субсидии в размере 5 млн сумов - из Фонда «Молодежной тетради», кредитов в размере до 33 млн сумов - из Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
• посредством 167 «агроцентров» на местах будут организованы услуги поставки семян, рассады, внесения минеральных удобрений, мини-техники и агрономов с привлечением частного сектора, к закупке выращенной продукции будут прикреплены переработчики и экспортеры.
Претендентам будут переданы в аренду сроком до 30 лет в малых лотах на основе принципа «один массив – одна продукция».
Молодежь, получившая в аренду земельные площади посредством электронных онлайн-аукционных торгов, из «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради» не исключается, и все установленные для нее законодательством льготы и преференции будут сохранены.