• 14104 марта ўқилди
Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси маблағлари ҳисобидан ҳар йили меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг оила аъзоларига моддий ёрдам ва санаторий йўлланмалари берилади.
Икки баравар миқдорида бир марталик моддий ёрдам
Боқувчиси хорижга меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва Ижтимоий реестрга киритилган оилаларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади.
Моддий ёрдам маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман ёки шаҳар ҳокими ёрдамчисининг ёзма тавсияномаси асосида берилади.
Ногиронлиги бўлган оила аъзоларига беш баравар миқдорида ёрдам
Меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг қуйидаги рўйхатлардан бирига киритилган ногиронлиги бўлган оила аъзоларига:
• Ижтимоий реестрга;
• «Темир дафтар»га;
• «Аёллар дафтари»га;
• «Ёшлар дафтари»га
дори-дармон, ногиронлик аравачалари, эшитиш аппаратлари ва ортопедик маҳсулотларни харид қилиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 баравари миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади.
Мазкур ёрдам ҳам туман ёки шаҳар ҳокими ёрдамчисининг ёзма тавсияномаси асосида берилади.
Бепул санаторий йўлланмаси
Меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг Ўзбекистон Республикасида улар билан бирга истиқомат қилувчи қуйидаги оила аъзоларига касаба уюшмалари тизимидаги санаторий ва профилактик даволаниш муассасаларига бир марталик бепул йўлланма берилади:
• пенсия ёшига етган оила аъзоларига;
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган оила аъзоларига.
Мазкур ёрдам ва йўлланмалар Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси маблағлари ҳисобидан ҳар йили ажратилади.

Семьям, кормилец которых выехал в трудовую миграцию и которые включены в Социальный реестр, предоставляется единовременная материальная помощь в размере двух базовых расчетных величин.
Материальная помощь предоставляется на основании письменной рекомендации помощника хокима района или города по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле.
Членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию, имеющим инвалидность и включенным в один из следующих реестров или списков:
предоставляется единовременная материальная помощь в размере пяти базовых расчетных величин для приобретения лекарственных средств, кресел-колясок, слуховых аппаратов и ортопедических изделий.
Данная помощь также предоставляется на основании письменной рекомендации помощника хокима района или города.
Следующим членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию и совместно проживающим с ними в Республике Узбекистан, предоставляется однократная бесплатная путевка в санаторные и лечебно-профилактические учреждения системы профсоюзов:
Указанные виды помощи и путевки предоставляются ежегодно за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана.