• 34528 марта ўқилди
Фармонга кўра, 2024/2025 ўқув йилидан давлат олий ва профессионал таълим муассасаларига (касб-ҳунар мактаби бундан мустасно) қабул қилиш бўйича имтиҳонлар “аввал тест, сўнг танлов” тамойилига мувофиқ бир вақтда ўтказилади.
Абитуриентлар ўз танловига кўра тест синови натижасида тўплаган балидан келиб чиқиб, дастлаб олий таълимнинг бакалавриат таълим йўналишларига, сўнг профессионал таълим муассасаларига ўқишга кириш учун танловда иштирок этади.
Давлат ОТМлари бакалавриатига қабул жараёни қуйидаги 2 босқичда амалга оширилади:
1️⃣ босқичда абитуриентлар ҳар йили 5 июндан 25 июнгача (25 июнь куни ҳам) тест синови топшириш учун рўйхатдан ўтади ҳамда тест синови топшириладиган фанлар мажмуаси, таълим тили ва тест топшириш ҳудудини ҳамда кириш имтиҳонлари таркибида касбий (ижодий) имтиҳон бўлса, ушбу имтиҳонни топширадиган давлат олий таълим муассасасини танлайди;
➖ ўқишга қабул қилиш бўйича кириш имтиҳонлари июль–август ойларида ўтказилади;
2️⃣ босқичда абитуриентлар тест синовлари тўлиқ якунланганидан сўнг 15 кун давомида олий таълим муассасаси, бакалавриат таълим йўналиши ва таълим шаклини танлайди;
➖ 2025/2026 ўқув йили қабулидан фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат асосида амалга оширилади.
Барча давлат коллеж ва техникумларига “аввал тест, сўнг танлов” тамойилига мувофиқ қабул қилишда абитуриентлар коллеж ва техникумни, касб ва мутахассисликни ҳамда таълим шаклини ОТМларга қабулнинг якуний натижаси эълон қилинганидан сўнг 10 кун муддатда танлайди.

• 34530 количество просмотров
Согласно Указу, с 2024/2025 учебного года экзамены по приему в государственные высшие и профессиональные образовательные учреждения (за исключением профессиональных школ) будут проводиться одновременно по принципу «в начале тест, затем выбор».
✔️Абитуриенты по своему выбору, исходя из баллов, набранных по результатам тестовых испытаний, будут принимать участие в конкурсе для поступления на учебу сначала по направлениям образования бакалавриата, затем - в профессиональные образовательные учреждения.
Процесс приема на бакалавриат государственных вузов будет осуществляться в два этапа:
1️⃣ на первом этапе абитуриенты ежегодно с 5 июня по 25 июня (включительно) проходят регистрацию для сдачи тестовых испытаний, выбирают блок предметов, по которым сдаются тестовые испытания, язык обучения и регион сдачи тестов, а также если в составе вступительных экзаменов есть профессиональный (творческий) экзамен, выбирают государственное высшее образовательное учреждение, в котором будет сдаваться данный экзамен;
➖ вступительные экзамены по приему на учебу проводятся в июле – августе;
2️⃣ на втором этапе абитуриенты после полного завершения тестовых испытаний в течение 15 дней выбирают высшее образовательное учреждение, направление образования бакалавриата и форму обучения;
➖ начиная с приема 2025/2026 учебного года прием на направления образования, в которых иностранный язык определен в качестве первого предмета в блоке предметов, будет осуществляться на основании национального или международного сертификата, определяющего уровень знания иностранного языка.
Абитуриенты при приеме во все государственные колледжи и техникумы по принципу «в начале тест, затем выбор» после объявления окончательных результатов приема в вузы в десятидневный срок выбирают колледж и техникум, профессию и специальность, форму обучения.