• 27285 марта ўқилди
“Ногиронликни белгилаш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарорига кўра, ногиронликни белгилашнинг янги тартиби жорий этилган.
2024 йил 1 сентябрдан Тошкент шаҳри ва Навоий вилоятининг туман ва шаҳарларида, 2025 йил 1 июлга қадар эса республиканинг қолган ҳудудларида босқичма-босқич эксперимент тариқасида:
• фуқароларга ногиронликни белгилаш масаласида Ягона интерактив давлат хизматлари портали, “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ёки ижтимоий ходимлар орқали оилавий шифокорларга мурожаат қилиш имконияти яратилди;
• тиббий-ижтимоий экспертиза комиссияси кўриги учун фуқароларнинг тиббий ҳужжатлари оилавий шифокорлар томонидан электрон тарзда юборилади;
• “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ходимлари томонидан шахсларнинг функционаллиги Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг ногиронликни баҳолаш шкаласи асосида баҳоланади. Баҳолаш натижалари 2027 йил 1 январга қадар ногиронликни белгилаш учун асос ҳисобланмайди;
• шахс соғлиғининг ҳолатига кўра “Инсон” марказига бора олмаса, унинг соғлиғи ва функционаллиги яшаш жойида ёки даволанаётган стационарда баҳоланади.
2024 йил 1 октябрдан психиатрия, фтизиатрия ва пульмонология ҳамда педиатрия йўналишларидаги ихтисослаштирилган тиббий-ижтимоий экспертиза комиссиялари томонидан ногиронликни белгилаш тартиби бекор қилинган. Ногиронлик туманлараро ва туман (шаҳар) тиббий-ижтимоий экспертиза комиссиялари томонидан белгиланади.
2025 йил 1 апрелдан фуқароларни тиббий-ижтимоий экспертиза комиссияси кўригига йўллаш учун белгиланган умумий даволаниш муддатлари бўйича талаб бекор қилинган. Даволаниш муддати ҳар бир касалликнинг кечиши ва туридан келиб чиқиб алоҳида белгиланади.
2025 йил 1 июндан:
• тиббий-ижтимоий экспертиза комиссияси томонидан касбга, спортга ва таълимга тавсия бериш тартиби бекор қилинган;
• вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик варақасининг муддатини узайтириш;
• махсус жиҳозланган транспорт воситасини бошқариш лаёқатини белгилаш вазифалари давлат тиббиёт муассасаларига ўтказилган.
Шахсларга ногиронликни белгилашда ногиронликнинг муддати ва сабаби, тиббий реабилитация тадбирлари, протез-ортопедия мосламалари ҳамда реабилитация қилишнинг техник воситаларига эҳтиёж ҳақидаги маълумотлар “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизимида автоматик равишда шакллантирилади.
2027 йил 1 январдан туманлараро ва туман (шаҳар) тиббий-ижтимоий экспертиза комиссиялари томонидан фақат тиббий ҳужжатлар асосида ногиронликни белгилаш тартиби бекор қилинади.
Ногиронлик шахс соғлиғининг ҳолати ва функционаллигини баҳолаш натижаларидан келиб чиқиб электрон тарзда белгиланади.
Шахснинг соғлиғи ва функционаллигини баҳолаш натижалари ўртасида тафовут мавжуд бўлса, ногиронликни белгилаш ёки рад этиш Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри тиббий-ижтимоий экспертиза комиссиялари томонидан амалга оширилади.
Фуқарога биринчи марта ногиронлик белгилангандан кейин “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари томонидан уни таълим ва касбга йўналтириш, бандлигини таъминлаш, спортга жалб этиш ва психологик қўллаб-қувватлаш бўйича индивидуал ижтимоий хизматлар режаси ишлаб чиқилади.

• 24556 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы установления инвалидности» (ПП №257 от 16.07.2024 года)
Согласно Постановлению, будет внедрен порядок установления инвалидности, в соответствии с которым:
• поэтапно в порядке эксперимента с 1 сентября 2024 года – в городе Ташкенте и в районах (городах) Навоийской области, до 1 сентября 2025 года – в остальных регионах республики:
• для граждан будет создана возможность обращения к семейным врачам по установлению инвалидности посредством ЕПИГУ (my.gov.uz), центров социальных услуг «Инсон» или социальных работников;
• отправка медицинских документов граждан для освидетельствования в медико-социальных экспертных комиссиях (МСЭК) будет осуществляться семейными врачами в электронной форме;
• будет внедрен порядок оценки функциональности лиц в возрасте 18 лет и старше работниками центров социальных услуг «Инсон». При этом, до 1 сентября 2025 года результаты оценки не будут признаваться основанием для установления инвалидности;
• при невозможности личной явки лиц в центры «Инсон» по состоянию здоровья, оценка состояния их здоровья и функциональности будет проводиться на дому или в стационаре по месту их лечения;
• с 1 октября 2024 года будет отменен порядок установления инвалидности специализированными (психиатрическими, фтизиатрическими и пульмонологическими, педиатрическими) МСЭК, установление инвалидности будет осуществляться межрайонными и районными (городскими) МСЭК.
Согласно Постановлению,  с 1 апреля 2025 года:
• требование по действующим срокам лечения, необходимого для направления граждан на освидетельствование в МСЭК, будет отменено, оно будет устанавливаться отдельно исходя из протекания и вида каждого заболевания;
• порядок выдачи МСЭК рекомендаций по профессии, спорту и обучению будет отменен;
• функции МСЭК по продлению срока листка временной нетрудоспособности и определению пригодности к управлению специально оборудованным транспортным средством будут упразднены путем их передачи государственным медицинским учреждениям;
• при установлении инвалидности лицам старше 18 лет сведения о сроке и причинах инвалидности, медико-реабилитационных мероприятиях, нуждаемости в протезно-ортопедических изделиях и технических средствах реабилитации будут формироваться в информационной системе «Единая национальная социальная защита» исходя из характера клинико-функциональных нарушений лица.
С 1 сентября 2025 года порядок установления инвалидности межрайонными и районными (городскими) МСЭК исключительно на основании медицинских документов будет отменен, и будет внедрен порядок установления инвалидности исходя из состояния здоровья и результатов оценки функциональности лиц в электронной форме.