Кўпчилик фуқаролар пенсия ва нафақа сўзларини бир хил тушунча деб ҳисоблашади. Яъни “нафақа” сўзи “пенсия” сўзининг рус тилидан таржимаси деб тушунишади. Аслида эса бу икки сўз икки хил маънони англатади.
Пенсия — бу уни олиш ҳуқуқи “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида белгиланган шартларга ва меъёрларга мувофиқ аниқланадиган ҳамда шахсларга пенсия ёшига тўлиш, ногиронлик ёки боқувчисини йўқотганлик муносабати билан бериладиган ойлик пул тўлови.
Пенсия миқдори фуқаронинг иш стажи ва иш ҳақига мувофиқ тайинланади.
Нафақа — “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида белгиланган шартларга ва меъёрларга мувофиқ давлат пенсиясини олиш ҳуқуқига эга бўлмаган шахсларга нафақа ёшига тўлиши, ногиронлик ёки боқувчисини йўқотганлик муносабати билан бериладиган ойлик пул тўлови.

• 10166 количество просмотров
Большинство граждан считают слова пенсия и пособие одним и тем же понятием. То есть слово “пособие” понимается как перевод слова “пенсия” с русского языка. На самом деле эти два слова имеют два разных значения.
Пенсия – ежемесячная денежная выплата, право на получение которой определяется в соответствии с условиями и нормами, установленными Законом, и которая предоставляется лицам в связи с наступлением пенсионного возраста, инвалидностью или потерей кормильца.
Размер пенсии определяется в зависимости от стажа работы и заработной платы гражданина.
Пособие - ежемесячная денежная выплата, предоставляемая лицам, не обладающим правом получения государственной пенсии в соответствии с условиями и нормами, установленными Законом, в связи с наступлением пенсионного возраста, инвалидностью или потерей кормильца.