29.07.2025 - Ер қаърини геологик жиҳатдан ўрганиш бўйича ишларни давлат ҳисобига олиш тартиби белгиланди
4007 марта ўқилди
Ҳукумат қарори (467-сон, 26.07.2025 й.) билан “Ер қаърини геологик жиҳатдан ўрганиш бўйича ишларни давлат ҳисобига олиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ер қаърини давлат томонидан геологик жиҳатдан ўрганиш ишлари тизим ташкилотларининг тегишли маълумотларни Ер қаъридан фойдаланиш марказига “Геомониторинг” ахборот тизими орқали буюртма асосида тегишли маълумотларни киритиш орқали давлат ҳисобига олинади.
Ер қаъридан фойдаланиш маркази буюртма келиб тушган кундан бошлаб 5 иш кунида буюртмани ва унга илова қилинган маълумотлар тақдим этилганлигини текширади.
Ҳужжатлар тўлиқ тақдим этилган тақдирда, буюртмани “Геомониторинг” ахборот тизимида тегишли тартиб рақам билан ҳисобга олади ва тизим ташкилотларини хабардор қилади.
Ер қаъридан фойдаланувчилар ер қаърини геологик жиҳатдан ўрганиш ишларини давлат ҳисобига олингани тўғрисидаги хабар олинган кундан бошлаб ер қаърини геологик жиҳатдан ўрганиш ишларини амалга оширишга асос бўлади.
Низом юридик ва жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон ҳудудида амалга оширилаётган ер қаъри участкаларини геологик жиҳатдан ўрганиш ишлари билан боғлиқ жараёнларни давлат ҳисобига олиш тартибини белгилайди.

• 3204 количество просмотров
Постановлением Правительства №467 от 26.07.2025 года утвержден Порядок постановки на государственный учет работ по геологическому изучению недр.
• Геологическое изучение недр, осуществляемое за счет государства, подлежит постановке на учет путем внесения соответствующих данных организациями системы в Центр по использованию недр через информационную систему «Геомониторинг» на основании заявки.
• Центр по использованию недр в течение 5 рабочих дней с момента поступления заявки проверяет наличие заявки и прилагаемых данных.
• При условии полной подачи документов, заявка регистрируется в информационной системе «Геомониторинг» под соответствующим порядковым номером, и организации системы уведомляются об этом.
• С момента получения уведомления о постановке на государственный учет работ по геологическому изучению недр, пользователи недр получают основание для начала выполнения таких работ.
• Положение определяет порядок постановки на государственный учет процессов, связанных с геологическим изучением участков недр, осуществляемых юридическими и физическими лицами на территории Республики Узбекистан.