Кўриш ва ҳаракатланиш бўйича чекловларга эга болаларнинг ихтисослаштирилган мактаблар, интернатлар, инклюзив синфлар ва реабилитация марказларига бориб-келиш транспорт харажатлари субсидия асосида қоплаб берилади.
Бунинг учун ота-она ёки қонуний вакил my.gov.uz орқали Субсидия олиш учун ариза юборади.
Ариза 30 дақиқа ичида кўриб чиқилади ва тасдиқланади.
Қопланадиган харажат миқдори:
Ижтимоий ҳимоя реестрида бўлса — ҳар бир қатнов тўловининг 100% (ойига БҲМнинг 1.2 бараваридан ошмаган ҳолда)
Реестрда бўлмаса — ҳар бир қатнов тўловининг 60% (ойига БҲМнинг 1.2 бараваридан ошмаган ҳолда)
Эслатма:
Субсидия ижтимоий аҳамиятга эга транспорт хизматини кўрсатувчи ташкилотлар хизматларидан фойдаланиш учун ажратилади.
Йўловчи ташиш хизматини кўрсатадиган ташкилотлар ушбу дастурда иштирок этиш учун «Инсон» ижтимоий хизматлар марказларига мурожаат қилишлари мумкин.

• 2716 количество просмотров
Дети с нарушениями зрения и опорно-двигательного аппарата смогут получать компенсацию транспортных расходов на поездки в специализированные школы, интернаты, инклюзивные классы и реабилитационные центры на основе субсидий.
Для этого родитель или законный представитель подает заявку на получение субсидии через портал my.gov.uz.
Заявка рассматривается и утверждается в течение 30 минут.
Размер возмещаемых расходов:
• если ребенок включён в Реестр социальной защиты — 100 % стоимости каждой поездки (но не более 1,2-кратного размера БРВ в месяц);
• если не включён в Реестр — 60 % стоимости каждой поездки (но не более 1,2-кратного размера БРВ в месяц).
Напоминание:
Субсидия выделяется для пользования услугами организаций, оказывающих социально значимые транспортные услуги.
Организации, предоставляющие услуги по перевозке пассажиров, могут обратиться в центры социальных услуг «Инсон» для участия в этой программе.