“Ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни етиштириш бўйича питомник ва плантацияларнинг давлат ҳисобини юритиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (588-сон, 16.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларнинг экиш материаллари ҳақиқатда экилганлигини тасдиқлаш ҳамда уларни етиштирувчи питомник ва плантацияларни давлат ҳисобига олиш ЯИДХП ва Давлат хизматлари марказлари орқали амалга оширилиши белгиланди.
Қарор билан киритилган ўзгартиришларга кўра, ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни етиштириш бўйича питомник ва плантациялар ўсимликларни етиштирувчиларнинг ер участкаларида ташкил этилади.
Ўсимлик етиштирувчи экиш материаллари ҳақиқатда экилганлигини тасдиқлашни сўраб, Давлат хизматлари маркази ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали мурожаат қилади.
Сўровномага қуйидаги ҳужжатлар илова қилинади:
♦ Ўсимлик дунёси объектларидан махсус фойдаланиш учун рухсатнома;
♦ Ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликлар ва уларнинг қисмларини олиб кириш ва олиб чиқишга рухсатнома;
♦ питомник ёки плантациянинг Ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни етиштириш бўйича питомник ва плантациялар реестрида давлат ҳисобига олинганлиги тўғрисида хабарнома ҳамда экиш материалини етказиб бериш ҳақида шартнома.
Ваколатли орган сўровномани 5 иш кунида кўриб чиқиб, питомник ва плантацияларни Ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни етиштириш бўйича питомник ва плантациялар реестрида давлат ҳисобига олади.

• 2797 количество просмотров
Принято постановление Правительства №588 от 16.09.2025 года «О совершенствовании порядка ведения государственного учета питомников и плантаций по выращиванию дикорастущих растений».
• подтверждение факта посадки посадочного материала дикорастущих растений, а также постановка на государственный учет питомников и плантаций, занимающихся их выращиванием, будет осуществляться через Единый интерактивный портал государственных услуг (ЕИПГУ) и Центры государственных услуг.
• Внесённые изменения предусматривают, что питомники и плантации по выращиванию дикорастущих растений создаются на земельных участках, принадлежащих производителям растений.
Производитель растений подаёт заявку на подтверждение факта посадки посадочного материала через Центр государственных услуг или ЕИПГУ (my.gov.uz).
К заявке прилагаются следующие документы:
• разрешение на специальное использование объектов растительного мира;
• разрешение на ввоз и вывоз дикорастущих растений и их частей;
• уведомление о постановке питомника или плантации на государственный учет в реестре питомников и плантаций по выращиванию дикорастущих растений, а также договор на поставку посадочного материала.
Уполномоченный орган рассматривает заявку в течение 5 рабочих дней и осуществляет постановку питомника или плантации на государственный учет в соответствующем реестре.