Лойиҳанинг мақсади фуқароларга маъмурий ва фуқаролик ишлари бўйича биринчи инстанция судида профессионал адвокатлик ёрдами орқали бепул ва малакали ҳуқуқий ҳимоя кўрсатишдан иборат.
Ваучердан фойдаланиш ҳуқуқига аёллар, ёшлар ҳамда болалар эга бўлади.
Адвокат томонидан суд жараёнларида аёллар, ёшлар ҳамда болаларнинг қўйидаги ҳолатларда ҳуқуқлари ҳимоя қилинади, агар улар:
• фуқаролик ишлари бўйича даъвогарлар ёки жавобгарлар;
• маъмурий ишлар бўйича аризачилар.
“Ҳуқуқий ёрдам ваучери” асосида адвокат томонидан суд жараёнида ҳимоя қилиш Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги Қонуни 9-моддаси ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 21 ноябрдаги 774-сон қарори билан тасдиқланган “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатадиган адвокатларни жалб этиш ва уларга ҳақ тўлаш тартиби тўғрисидаги Низом”нинг 3-бандида кўрсатиб ўтилган жисмоний шахсларга нисбатан қўлланилмайди.

• 4139 количество просмотров
Цель проекта — предоставление гражданам бесплатной и квалифицированной правовой защиты по административным и гражданским делам в судах первой инстанции посредством профессиональной адвокатской помощи.
Правом использования ваучера обладают женщины, молодёжь и дети.
Адвокат в судебных процессах защищает права женщин, молодёжи и детей в следующих случаях, если они:
• являются истцами или ответчиками по гражданским делам;
• являются заявителями по административным делам.
Защита в суде адвокатом на основании «ваучера правовой помощи» не распространяется на физических лиц в случаях, указанных в статье 9 Закона Республики Узбекистан «О предоставлении юридической помощи за счёт государства», а также в пункте 3 Положения «О привлечении адвокатов, оказывающих юридическую помощь за счёт государства, и порядке оплаты их труда», утверждённого постановлением Кабинета Министров от 21 ноября 2024 года № 774.