Адлия вазирлиги Ўзбекистон Республикаси самовий ҳудудида фуқаро ва экспериментал авиациясининг парвоз қилиш авиация қоидаларига (ЎзР АҚ-91) ўзгартириш ва қўшимчаларни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 1723-13, 2026-йил 6 март).
Мазкур идоравий ҳужжатда билан Халқаро фуқаро авиацияси тўғрисидаги конвенцияга мувофиқ ҳаводаги ҳаракатни бошқариш диспетчерларининг ҳар куни сменадан олдинги тиббий кўрикдан ўтиши бўйича талаб бекор қилинмоқда.
Халқаро фуқаро авиацияси тўғрисидаги конвенция талабларидан келиб чиқиб ҳамда ўз аҳамиятини йўқотганлиги боис, бир қатор қоидалар (масалан, булутларнинг қуйи чегараси баландлиги минимумдан паст бўлмаса,ўтиш эшелонидан пасайишга рухсат берилиши ва бошқалар) чиқариб ташланмоқда.
Жиҳозланишига кўра, ҳаво кемалари асосий ҳаво кемаси ва қайта жиҳозланган ҳаво кемасига ажратилмоқда.

• 865 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало изменения и дополнения в Авиационные правила выполнения полётов гражданской и экспериментальной авиации в воздушном пространстве Республики Узбекистан (АП РУз-91) (регистрационный № 1723-13 от 6 марта 2026 года).
Данным ведомственным документом в соответствии с Конвенцией о международной гражданской авиации отменяется требование о прохождении ежедневного предсменного медицинского осмотра диспетчерами управления воздушным движением.
Также, исходя из требований Конвенции о международной гражданской авиации и в связи с утратой актуальности, исключается ряд правил (например, разрешение на снижение с эшелона перехода при условии, что нижняя граница облаков не ниже установленного минимума и др.).
В зависимости от оснащения воздушные суда подразделяются на основные воздушные суда и переоборудованные воздушные суда.