Адлия вазирлиги Дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнида уларнинг самарадорлигини аниқлаш тартиби тўғрисидаги идоравий ҳужжатни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3806, 03.04.2026 й.).
Унга кўра, дори воситаларининг самарадорлиги 12 та халқаро илмий манбалар асосида текширилади.
Самарадорликни ўрганиш мустақил илмий экспертлардан иборат комиссиялар томонидан амалга оширилади.
Самарадорликни ўрганиш натижалари бўйича дори воситалари қуйидаги 3 та тоифага ажратилади:
► самарадорлиги исботланган дори воситалари (самарадорлиги халқаро илмий манбаларда тасдиқланган бўлса);
► самарадорлиги исботланмаган дори воситалари (халқаро илмий манбаларга кўра, самарадорлиги ўз исботини топмаган бўлса);
► самарадорлиги ўрганилмаган дори воситалари (самарадорлиги бўйича халқаро илмий манбаларда маълумотлар мавжуд бўлмаса).
Ўрганиш натижалари Соғлиқни сақлаш вазирлиги “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази” давлат муассасасининг расмий веб-сайтида эълон қилиб борилади.

• 681 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре ведомственный документ о порядке определения эффективности лекарственных средств в процессе их государственной регистрации (регистрационный № 3806 от 03.04.2026).
Согласно документу, эффективность лекарственных средств проверяется на основе 12 международных научных источников.
Изучение эффективности проводится комиссиями, состоящими из независимых научных экспертов.
По результатам изучения лекарственные средства подразделяются на 3 категории:
► лекарственные средства с доказанной эффективностью (если их эффективность подтверждена международными научными источниками);
► лекарственные средства с недоказанной эффективностью (если согласно международным научным источникам их эффективность не нашла подтверждения);
► лекарственные средства с неизученной эффективностью (если в международных научных источниках отсутствуют сведения об их эффективности).
Результаты изучения будут публиковаться на официальном сайте государственного учреждения «Центр безопасности фармацевтической продукции» Министерства здравоохранения.