“Аҳолини асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлашни қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–130-сон, 07.04.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, гўшт маҳсулотлари нархлари барқарорлигини таъминлашга қаратилган қуйидаги йўналишларда Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан вақтинчалик субсидиялар ажратилиши белгиланди:
► 2026 йил 1 апрелдан 2026 йил 1 августга қадар тадбиркорларга мол ва қўй гўштини импорт қилишда, уларни ҳаво транспортида ташиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ ҳар бир килограмм гўшт учун 0,8 АҚШ долларидан ошмаган миқдорда;
► 2026 йил 1 апрелдан 2026 йил 31 декабрга қадар хорижий давлатлардан ҳаво транспорти орқали импорт қилинган наслдор қорамол қийматининг 10 фоизи, бироқ ҳар бир бош қорамол учун 4 млн сўмдан ошмаган миқдорда.

Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по поддержке обеспечения населения основными видами продовольственных товаров» (№ ПП–130 от 07.04.2026).
Согласно постановлению, из республиканского бюджета Республики Узбекистан будут выделяться временные субсидии по следующим направлениям, направленным на обеспечение стабильности цен на мясную продукцию:
► с 1 апреля 2026 года по 1 августа 2026 года предпринимателям при импорте говядины и баранины будет компенсироваться 50 процентов расходов на их перевозку воздушным транспортом, но не более 0,8 доллара США за каждый килограмм мяса;
► с 1 апреля 2026 года по 31 декабря 2026 года будет компенсироваться 10 процентов стоимости племенного крупного рогатого скота, импортированного из иностранных государств воздушным транспортом, но не более 4 млн сумов за каждую голову скота.
Согласно данному постановлению, финансирование субсидий будет осуществляться Агентством платежей в аграрной сфере.