Қонун (ЎРҚ–1129-сон, 17.04.2026 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Солиқ кодексига киритилган ўзгартиришларга кўра, фарзандлари хусусий мактаб ёки боғчага борадиган 3 ёшдан 18 ёшгача ногиронлиги бўлган болалар учун кундузги парвариш хизматидан фойдаланадиган ота-она томонидан ҳар бир фарзанд учун тўланадиган ойига 3 млн сўмгача бўлган тўловлар даромад солиғидан озод қилиниши белгиланди.
Шунингдек, 3 ёшдан 18 ёшгача ногиронлиги бўлган болалар учун давлат-хусусий шериклик асосида кундузги парвариш хизматини кўрсатувчи тадбиркорлар барча турдаги солиқларни (бундан ижтимоий солиқ мустасно) тўлашдан 2030 йил 1 январга қадар озод қилиниши кўрсатилди.
✅ “Аҳоли бандлиги тўғрисида”ги Қонунга киритилган қўшимчаларга кўра, “Инсон” марказларининг талабномаси асосида маҳаллий меҳнат органларига рўйхати тақдим этилган, тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган, тегишли билим ва кўникмаларга эга бўлган хотин-қизлар иш қидираётган шахслар сифатида рўйхатга олиниши мумкин.

• 1326 количество просмотров
Принят Закон (№ЗРУ–1129 от 17.04.2026), которым внесены изменения и дополнения в отдельные законодательные акты.
Согласно изменениям в Налоговый кодекс, установлено, что платежи в размере до 3 млн сумов в месяц на каждого ребёнка (в возрасте от 3 до 18 лет с инвалидностью), которые оплачиваются родителями за услуги дневного ухода, предоставляемые частными школами или детскими садами, освобождаются от налога на доходы физических лиц.
Также предусмотрено, что предприниматели, оказывающие услуги дневного ухода за детьми с инвалидностью (от 3 до 18 лет) на основе государственно-частного партнёрства, освобождаются от всех видов налогов (за исключением социального налога) до 1 января 2030 года.
✅ Кроме того, согласно дополнениям в Закон «О занятости населения», женщины, пострадавшие от притеснений и насилия, обладающие соответствующими знаниями и навыками и включённые в списки по заявкам центров «Инсон», могут регистрироваться в местных органах занятости как ищущие работу.