Марказий банк маълум қилишича, UzQR тизими харидорлар учун ҳеч қандай комиссия назарда тутмайди. 0,65 фоизлик комиссия фақат савдо ва хизмат кўрсатиш нуқталари томонидан тўланади. Қўшимча йиғимлар эса бозорнинг айрим иштирокчилари ташаббуси ҳисобланади.
Ўзбекистонда нақд пулсиз ҳисоб-китобларни ривожлантириш, бизнес харажатларини камайтириш ва мамлакатда ягона тўлов инфратузилмасини яратиш мақсадида миллий QR-код тизими — UzQR ишга туширилди, деб хабар қилди Марказий банк.
Эслатиб ўтамиз, 1 январдан бошлаб савдо ва хизмат кўрсатиш билан шуғулланувчи барча юридик шахслар учун электрон тўловларни қабул қилишда ягона QR-код жорий этилган эди. 1 июлдан бошлаб эса ягона QR-коддан фойдаланмаслик савдо қоидаларини бузиш деб ҳисобланади.
UzQR тизимининг асосий хусусияти шундаки, истеъмолчилар харид учун тўловни исталган банк ёки тўлов ташкилотининг мобил иловаси орқали ягона QR-кодни сканер қилиш орқали амалга ошира олади.
«Бу савдо ва хизмат кўрсатиш корхоналарини бир нечта турли QR-кодлар ва тўлов ечимларини қўллаб-қувватлаш заруратидан халос қилади», — дейилади регулятор маълумотида.
Тизим орқали тўловлар учун умумий комиссия 0,65 фоизни ташкил этади. У қуйидаги тартибда иштирокчилар ўртасида тақсимланади:
• 0,1% — савдо нуқтасига QR-код ўрнатган эквайер банкка; • 0,15% — миллий карталар орқали тўлов қилинганда Uzcard ёки Humo тўлов тизимига (Uzcard ушбу улушнинг 0,075% қисмини карта чиқарган банкка қайтаради, Humo эса 0,05% ни); • 0,2% — QR-код операторига (тизимнинг узлуксиз ишлаши, ягона колл-марказ, мижозлар кабинети ва онлайн ККМ интеграцияси учун); • 0,05% — карта эмитенти бўлган банкка; • 0,15% — тўлов ташаббускорига, яъни QR-код сканер қилинган мобил иловага; • 0,05% — тўловни амалга ошираётган мижоз банкига.
Тариф моделининг ўзига хос жиҳати шундаки, бир иштирокчи бир вақтнинг ўзида комиссиянинг бир нечта улушини олиши мумкин. Масалан, агар тўлов карта эмитенти бўлган банкнинг мобил иловаси орқали амалга оширилса, банк жами 0,20% олади. Агар савдо нуқтаси ҳам шу банк томонидан хизмат кўрсатилса, унинг улуши 0,30% гача етиши мумкин.
Агар тўлов банк картаси орқали эмас, балки банк ҳисоби ёки электрон ҳамён орқали амалга оширилса, электрон тўлов воситаси эгаси умумий ҳисобда 0,15% улуш олади.
Uzcard ва Humo’нинг бошқа (миллий бўлмаган) QR-кодлар бўйича тарифлари 0,3–0,37% гача етади. Ягона QR-код тизимининг давлат миқёсидаги аҳамиятини инобатга олган ҳолда, ушбу кўрсаткич 0,10% гача пасайтирилган.
Қайд этилишича, UzQR бўйича 0,65%лик тарифни баҳолашда уни амалдаги бозор шароитлари билан солиштириш лозим. Ҳозирги вақтда савдо ва хизмат кўрсатиш корхоналари учун QR-код орқали тўлов қабул қилиш қиймати одатда 1–3% ни ташкил қилади.
Шу билан бирга, тизимнинг расмий тарифлари истеъмолчилардан комиссия ундиришни назарда тутмайди. 0,65% комиссиянинг барчаси савдо нуқтаси томонидан тўланади ва тўлов инфратузилмаси иштирокчилари ўртасида тақсимланади.
Айрим ҳолларда истеъмолчилардан қўшимча йиғимлар ундирилаётгани кузатилмоқда. Марказий банк таъкидлашича, бундай йиғимлар UzQR’нинг расмий тарифларига кирмайди ва айрим иштирокчилар томонидан мустақил равишда белгиланади.
«0,65%лик умумий комиссия бозордаги стандарт эквайринг тарифларидан (1–3%) анча паст. Ҳар бир иштирокчига тўланадиган ҳақ унинг тизимдаги ҳақиқий роли ва харажатларига мос келади. UzQR шаффофлик тамойиллари асосида ишлайди ва бизнес ҳамда истеъмолчилар манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган», — дея изоҳ берди Марказий банк.

• 360 количество просмотров
В ЦБ заявили, что система UzQR не предусматривает комиссий для покупателей. Комиссия в размере 0,65% оплачивается исключительно торговыми точками. Дополнительные сборы считаются инициативой отдельных участников рынка.
В Узбекистане запущена UzQR — национальная система QR-кодов с целью развития безналичных расчётов, снижения расходов для бизнеса и создания единой платёжной инфраструктуры страны, сообщили в Центральном банке.
Напомним, с 1 января для всех юридических лиц, осуществляющих торговлю и оказание услуг, был внедрён единый QR-код для приёма электронных платежей. С 1 июля отсутствие использования единого QR-кода будет считаться нарушением правил торговли.
Главная особенность UzQR заключается в том, что потребитель сможет оплачивать покупки, отсканировав единый QR-код через мобильное приложение любого банка или платёжной организации.
«Это избавит торговые и сервисные предприятия от необходимости поддерживать несколько различных QR-кодов и платёжных решений», — отметили в регуляторе.
Общая комиссия по платежам через систему составит 0,65%. Она будет распределяться между всеми участниками платёжной цепочки в соответствии с их ролью и расходами:
0,1% — банку-эквайеру, который установил QR-код торговой точке;
0,15% — платёжной системе Uzcard или Humo при оплате национальными картами (из этой доли Uzcard возвращает банку-эмитенту 0,075%, а Humo — 0,05%);
0,2% — оператору QR-кода для обеспечения бесперебойной работы системы, функционирования единого колл-центра, личных кабинетов клиентов и интеграции с онлайн-ККМ;
0,05% — банку-эмитенту карты;
0,15% — инициатору платежа, то есть мобильному приложению, через которое был считан QR-код;
0,05% — банку плательщика, через который проводится платёж.
Особенностью тарифной модели является то, что один участник может одновременно получать несколько долей комиссии. Например, если оплата производится через приложение банка, который одновременно является эмитентом карты, банк может получить в общей сложности 0,20%. Если торговая точка также обслуживается этим банком, его доля может увеличиться до 0,30%.
Если оплата осуществляется не банковской картой, а с банковского счёта или электронного кошелька, владелец электронного платёжного средства получает совокупную долю в размере 0,15%.
Тарифы Uzcard и Humo для других (не национальных) QR-кодов достигают 0,3–0,37%. Учитывая общегосударственное значение единой системы QR-кодов, этот показатель был снижен до 0,10%.
Отмечено, что для объективной оценки тарифа UzQR в размере 0,65% его сравнивают с действующими рыночными условиями. В настоящее время стоимость приёма платежей через QR-коды для торговых и сервисных предприятий обычно составляет от 1% до 3%.
При этом подчёркивается, что официальные тарифы системы не предусматривают взимание комиссии с плательщика (потребителя). Вся комиссия в размере 0,65% оплачивается исключительно торговой точкой и распределяется между участниками платёжной инфраструктуры.
В то же время в отдельных случаях наблюдается взимание дополнительных сборов с потребителей. Такие сборы не являются частью официального тарифа UzQR и устанавливаются отдельными участниками по собственной инициативе.
«Общая комиссия в размере 0,65% существенно ниже стандартных тарифов эквайринга на рынке (1–3%). Размер вознаграждения каждого участника соответствует его фактической роли и затратам в системе. UzQR работает на принципах прозрачности и направлен на защиту интересов как бизнеса, так и потребителей», — пояснили в ЦБ.