Янги тартибга кўра, банклар мижозларнинг ҳисобварақлари ва йирик миқдордаги пул тушумлари ҳақидаги маълумотларни солиқ органларига тақдим этиши мумкин.
Солиқ қўмитаси банклар томонидан жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳисобварақлари ҳамда омонатлари тўғрисидаги маълумотларни солиқ органларига тақдим этиш тартибини назарда тутувчи Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳасини жамоатчилик муҳокамасига қўйди.
Ҳужжатга мувофиқ, банклар жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳисобварақлари ҳақидаги маълумотларни солиқ органларига электрон шаклда тақдим этади.
Шунингдек, солиқ қонунчилигига риоя этилишини назорат қилиш мақсадида солиқ органларининг сўровига биноан ҳам банклар тегишли маълумотларни юбориши назарда тутилган.
Лойиҳада жисмоний шахснинг банк картасига бир календар ой давомида бошқа жисмоний шахсларнинг банк карталари ёки электрон ҳамёнларидан (яқин қариндошлар бундан мустасно) жами 500 БҲМга тенг ёки ундан ортиқ миқдорда (206 млн сўм) маблағ келиб тушган ҳолатларда ҳам солиқ органларига маълумот тақдим этилиши белгиланмоқда.
Бундан ташқари, жисмоний шахслар томонидан хорижий юридик шахслар ҳисоб рақамларига ўтказилган маблағлар ҳақидаги маълумотларни ҳам (тўловчининг шахсий маълумотларини кўрсатмаган ҳолда) солиқ органларига тақдим этиш таклиф этилмоқда.

• 243 количество просмотров
Новый порядок может обязать банки раскрывать налоговым органам информацию о счетах клиентов и крупных денежных поступлениях.
Налоговый комитет опубликовал для общественного обсуждения проект постановления Кабмина, предусматривающий порядок передачи банками информации о счетах и вкладах физических и юридических лиц в налоговые органы.
Документ предусматривает предоставление банками налоговым органам в электронной форме информации о счетах юридических и физических лиц.
Также банки будут направлять информацию по запросу налоговых органов в целях осуществления контроля за соблюдением налогового законодательства.
Кроме того, предусмотрено предоставление налоговым органам информации в случаях, когда на банковские карты физического лица в течение календарного месяца поступают денежные средства в общей сумме, равной или превышающей 500 БРВ (206 млн сумов), с банковских карт либо электронных кошельков других физических лиц (за исключением близких родственников).
Документ также предусматривает предоставление информации о денежных средствах, переведённых физическими лицами на адрес иностранных юридических лиц (без указания персональных данных плательщика).