Ҳукумат қарори (359-сон, 02.07.2026 й.) билан “Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларни олиб кириш, олиб чиқиш учун сертификат бериш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом гиёҳвандлик воситалари ва психотроп устидан давлат назорати чораларини кучайтириш мақсадида уларни Ўзбекистонга олиб кириш ва Ўзбекистондан олиб чиқишда рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатни (сертификат) бериш тартибини белгилайди.
Низомга кўра, сертификатдан фақат 1 марта фойдаланилади ва унинг амал қилиш муддати 1 йилни ташкил қилади.
Гиёҳвандлик воситаларини олиб кириш, олиб чиқишга рухсат бериш учун сертификат олиш талаблари ва шартларига қуйидагилар киради:
► ариза берувчида гиёҳвандлик воситалари муомаласи билан боғлиқ фаолиятни амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензиянинг мавжудлиги;
► гиёҳвандлик воситаларини олиб кириш ва олиб чиқишда қонунчиликка мажбурий риоя қилиниши;
► сертификатни олиш учун тақдим этиладиган маълумотларнинг ишончлилигини таъминлаш ва бошқалар.
Аризани кўриб чиқиш ва сертификатни расмийлаштириш учун БҲМнинг 8 баравари миқдорида йиғим ундирилади.
✅ Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази аризани қабул қилинган кундан бошлаб 30 иш кунидан ортиқ бўлмаган муддатда кўриб чиқиб, сертификат беради ёки сертификат беришни рад этади.
Сертификатлар реестри “Лицензия” ахборот тизимида электрон шаклда ҳар бир сертификат бўйича алоҳида юритилади ва ундаги маълумот барча учун очиқ ҳисобланади.

• 301 количество просмотров
Постановлением Правительства № 359 от 02.07.2026 года утверждено Положение «О порядке выдачи сертификата на ввоз и вывоз наркотических средств и психотропных веществ».
Положение определяет порядок выдачи документа разрешительного характера — сертификата — при ввозе в Узбекистан и вывозе из Узбекистана наркотических средств и психотропных веществ в целях усиления мер государственного контроля за их оборотом.
Согласно Положению, сертификат используется только один раз, а срок его действия составляет 1 год.
К требованиям и условиям получения сертификата, разрешающего ввоз и вывоз наркотических средств, относятся:
► наличие у заявителя лицензии, предоставляющей право осуществлять деятельность, связанную с оборотом наркотических средств;
► обязательное соблюдение законодательства при ввозе и вывозе наркотических средств;
► обеспечение достоверности сведений, представляемых для получения сертификата, и другие требования.
За рассмотрение заявления и оформление сертификата взимается сбор в размере 8 базовых расчетных величин.
✅ Центр безопасности фармацевтической продукции рассматривает заявление в срок, не превышающий 30 рабочих дней со дня его принятия, и выдает сертификат либо отказывает в его выдаче.
Реестр сертификатов ведется в электронной форме в информационной системе «Лицензия» отдельно по каждому сертификату. Содержащаяся в нем информация является общедоступной.