• 14051 марта ўқилди
• ишни Конституциявий суд, фуқаролик, жиноят, маъмурий ёки иқтисодий суд кўраётган бошқа иш ёхуд масала ҳал қилингунига қадар кўриш имконсиз бўлса;
• мазкур иш учун аҳамиятли масала юзасидан тергов ҳаракатлари олиб борилаётган бўлса;
• ишда иштирок этувчи фуқаро вафот этса ва низоли ҳуқуқий муносабат ҳуқуқий ворисликка йўл қўйса;
• ишда иштирок этувчи фуқаро муомала лаёқатини йўқотса.
Бундай асослар мавжуд бўлганда иш юритишни давом эттириш суднинг ихтиёрига боғлиқ эмас.
Суд иш юритишни тўхтатиши мумкин бўлган ҳолатлар
• суд экспертиза тайинлаганда;
• ишда иштирок этувчи юридик шахс қайта ташкил этилганда;
• аризачи бўлган фуқаро давлат мажбуриятини бажариш учун жалб қилинганда.
Бу ҳолатларда суд ишнинг ҳолатлари, тўхтатиб туриш зарурати ва унинг ишни ўз вақтида ҳал қилишга таъсирини баҳолайди.
Тўхтатиб туриш муддати
Бошқа иш ёки тергов натижаси кутилаётганда иш юритиш тегишли суд ҳужжати қонуний кучга киргунига ёки тергов ҳаракатлари тугаллангунига қадар тўхтатилади.
Фуқаро вафот этганда, муомала лаёқатини йўқотганда ёки юридик шахс қайта ташкил этилганда иш юритиш ҳуқуқий ворис аниқлангунига, қонуний вакил тайинлангунига ёки қайта ташкил этилган юридик шахс давлат рўйхатидан ўтказилгунига қадар тўхтатиб турилади.
Экспертиза тайинланганда иш юритиш эксперт хулосаси олингунга, давлат мажбурияти бажарилаётганда эса тўсқинлик қилувчи ҳолат бартараф этилгунга қадар тўхтатилади.
Тўхтатиб туришнинг оқибатлари
Иш юритиш тўхтатилганда процессуал муддатларнинг ўтиши ҳам тўхтайди. Иш тиклангунига қадар, қоида тариқасида, процессуал ҳаракатлар амалга оширилмайди.
Бироқ суд:
• дастлабки ҳимоя чораларини кўриш;
• далилларни таъминлаш
билан боғлиқ зарур ҳаракатларни амалга ошириши мумкин.
Муҳим: Иш юритишнинг тўхтатилиши иш тугатилганини англатмайди. Тўхтатишга сабаб бўлган ҳолат бартараф этилгач, ишни кўриш давом эттирилади.
Иш юритишни тиклаш
Тўхтатишга сабаб бўлган ҳолатлар бартараф этилгандан кейин суд иш юритишни тиклайди ва бу ҳақда ажрим чиқаради. Ажримнинг кўчирма нусхаси ишда иштирок этувчи шахсларга юборилади.
Иш юритишни тўхтатиб туриш ёки уни тиклашни рад этиш ҳақидаги ажрим устидан шикоят қилиниши ёхуд протест келтирилиши мумкин.

• 13254 количество просмотров
1. невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводятся следственные действия;
2. смерти гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, если спорные правоотношения допускают правопреемство;
3. утраты гражданином, являющимся лицом, участвующим в деле, дееспособности.
1. назначения судом экспертизы;
2. реорганизации юридического лица, являющегося лицом, участвующим в деле;
3. привлечения гражданина - заявителя для выполнения государственной обязанности.
Сроки приостановления производства по делу.
При приостановлении производства по делу приостанавливаются течение сроков, установленных Кодексом об административном производсе или иными законами либо назначенных судом.
До возобновления производства по делу суд не вправе совершать какие-либо процессуальные действия, за исключением действий, направленных на принятие мер предварительной защиты и обеспечение доказательств.
Производство по делу возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление.
О приостановлении производства по делу, его возобновлении или об отказе в возобновлении суд выносит определение.
Определение суда о приостановлении производства по делу, об отказе в возобновлении производства по делу может быть обжаловано (опротестовано).